O wyprawie

O naszych wyprawach słów kilka…

Drodzy!

Niedługo wyruszamy na kolejne wyprawy do Azji Centralnej. Ponownie odwiedzimy republiki rosyjskie: Buriację, Tuwę, Chakasję, Ałtajski Kraj i republikę Ałtaj, oraz państwa: Mongolię, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i być może Uzbekistan.

Mimo tak rozległych planów, pojęcie Azja Centralna należy rozumieć również w sensie dosłownym, bo w stolicy Tuwy, mieście Kyzył znajduje się geograficzne centrum kontynentu azjatyckiego.
Nie jesteśmy biurem podróży. Każda nasza wyprawa, to autorski projekt.
W ich trakcie realizujemy różne cele:
Cel eksploracyjny:
– docieramy do nieznanych lub mało znanych miejsc tego regionu
– przeprawiamy się przez rzeki, góry i pustynie.

Cel poznawczy: zdobywamy wiedzę i doświadczenie poznając inne kultury, obyczaje, obrzędy i historię, zwłaszcza tę najstarszą, spotykamy niezwykłych i ciekawych ludzi, mieszkańców tych odległych stron.

Cel charytatywny: to już stało się zwyczajem, że udzielamy wsparcia dzieciom przebywającym w domach dziecka i tym spotykanym po prostu po drodze.
Wieziemy dla nich odzież, sprzęt sportowy, pomoce szkolne i rożnego rodzaju podarunki, które ucieszą każde dziecko, na każdej szerokości geograficznej: maskotki,zabawki i słodycze.
Szczególnie wspieramy dom dziecka w Ułan Bator w Mongolii
i przedszkole w Murghab w Tadżykistanie w samym sercu Pamiru.

Możesz jechać z nami.
Mamy jeszcze miejsce :).

Możesz też mieć w tym swój udział nie wyjeżdżając tak daleko.
Zapraszamy Cię do udzielenia wsparcia.
W tym celu prowadzimy zbiórki pieniężne na pomagam.pl :
https://pomagam.pl/pamir
https://pomagam.pl/tuwa2017

Możesz też śledzić nasze wyprawy na blogu bezpośrednio na stronie lub na fb.
https://www.facebook.com/tuwawyprawa/
Polub naszą stronę na fb już dzisiaj.

Draft wypraw 2018

Maj/czerwiec, 07.05-17.06.2018, 6 tygodni, defenderem
Polska: Warszawa, Siedlce, Biała Podlaska
Białoruś: Brześć, Mińsk
Rosja: Smoleńsk, Moskwa, Niżnyj Novgorod, Kazań, Ufa, Czelabińsk, Omsk, Nowosybirsk, Barnaul, Bijsk, Górno Ałtajsk, (UKOK), Taszanta
Mongolia: Tsagan nur, Olgii, Chowd, Darvi, Ałtaj, Delger, Bajanchongor, Arvajher, Harhoryn, Ułan Bator, Darchan, Erdenet, Moroon, Ulangoon, Kandyhayty
Rosja: Czadan, Bajtajga, AK Dovurak, Ałtajski Kraj, Ałtaj, (UKOK), Górny Ałtajsk, Barnaul, Kulunda
Kazachstan: Pawłodar, Astana, Karaganda, Żezkazgan, Bajkonur, Aktobe
Rosja: Orenburg, Samara, Sarańsk, Penza, Tambow, Briańsk
Białoruś: Mińsk, Brześć
Polska: Biała Podlaska, Siedlce, Warszawa

Tuwa, Chakasja 2018
Termin: 05.07 – 20.07.2018 (16 dni)

Program*:

Dzień 1 (05.07 – czwartek)
Godzina 10.00 – Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie, 12.45 wylot do Moskwy, przylot 15.40 (Szeremietiewo), Dla chętnych przejazd do centrum i zwiedzanie – czas oczekiwania 8 godzin, powrót na lotnisko

Dzień 2 (06.07 – piątek)
Godzina 00.10 wylot do Abakanu – stolicy Chakasji, przylot 08.40. Transfer z lotniska do miejsca noclegowego. Odpoczynek, zwiedzanie miasta, w tym muzeum ze zbiorami z wykopalisk archeologicznych i spotkanie z chakaskim artystą- muzykiem i wytwórcą instrumentów ludowych, w tym bębnów szamańskich. Koncert w jego wykonaniu. Posłuchamy też chakaskiego i tuwińskiego śpiewu gardłowego. Wspólna kolacja i powrót do miejsca noclegowego.

Dzień 3 (07.07 – sobota)
Wyjazd samochodami do Chakaskiej Doliny Carów. Obejrzymy scytyjskie kurhany i zwiedzimy lokalne muzeum, w drodze powrotnej odwiedzimy miejsca mocy, w których spotykają się szamani i odprawiają swoje obrzędy. Powrót na nocleg.

Dzień 4 (08.07 – niedziela)
Wyjazd do Tuwy. Po drodze obejrzymy jedną z największych elektrowni wodnych na świecie i najwiekszą w Rosji – sajano szuszeńską, na rzece Jenisej. Odwiedzimy też Park Narodowy Ergaki na granicy z Tuwą w zachodnich Sajanach. To kraina przepięknych jezior górskich. Przewidziany jest krótki treking po okolicy. Spędzimy tam noc w domkach lub namiotach.

Dzień 5 (09.07 – poniedziałek)
Podróżujemy do miasta Kyzył – stolicy Tuwy. Po drodze zwiedzamy Tuwińską Dolinę Carów i miejscowości Arżan I i Arżan II, gdzie były największe znane scytyjskie kurhany i skąd pochodzą znane na cały świat wykopaliska. W godzinach popołudniowych/ wieczornych docieramy do naszego miejsca postoju w Kyzył. Po podróży a przed kolacją czaka na nas prawdziwa bania.

Dzień 6 (10.07 – wtorek)
Wyprawa nad Mały Jenisej i opcjonalnie wyruszymy pontonami w górę rzeki. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Nocleg w namiotach nad Jenisejem.

Dzień 7 (11.07 – środa)
Powrót do Kyzył. Zwiedzanie miasta. Muzeum narodowe ze ‘Złotą Komnatą” zawierającą najciekawsze złote przedmioty wydobyte z kurhanów. Odwiedzimy też tuwiński dom kultury z ciekawymi zbiorami wyrobów z agalmatolitu i rzeźby drewnianej. Obiad zjemy tuż obok, w restauracji serwującej doskonałe dania kuchni tuwińskiej. Po obiedzie spacer nad Jenisejem. Odwiedzimy świątynię buddyjską i dotrzemy do obelisku zaznaczającego geograficzny środek kontynentu azjatyckiego. Jeżeli będzie to możliwe odwiedzimy również Teatr Narodowy. Spotkamy się też z mieszkańcami tego miasta, na jednym z jego osiedli. Wieczorem powrót na nocleg.

Dzień 8 (12.07 – czwartek)
Wyjazd nad jezioro Czagytaj. Tu zjemy suszoną i wędzoną rybę, którą oferują okoliczni rybacy. Powrót do Kyzył lub nocleg nad jeziorem w namiotach. Opcjonalnie spotkanie z szamanem/szamanką.

Dzień 9 (13.07 – piątek)
Wyjazd do Bay Tajgi, krainy na południu Tuwy przy granicy z Mongolią. Po drodze zobaczymy świętą górę Kayrachan, na którą przybywają szamani z całej Syberii. Był tu również Dalajlama XIV. Odwiedzimy liczne miejsca mocy i miejsca, w których dokonuje się przeróżnych obrzędów, jak choćby ponownych narodzin. Wieczorem dotrzemy do osady, w której żyje jeden z najsławniejszych w Rosji twórców ludowych – rzeźbiarz pracujący w agalmatolicie. Wspólna kolacja i nocleg w domu mistrza lub w okolicy.

Dzień 10 (14.07 – sobota)
Wyjazd w góry. Dotrzemy do miejsc gdzie wydobywa się agalmatolit. Znajdziemy się też w zapomnianych dolinach ze zwietrzałymi kurhanami, gdzie na okolicznych skałach widnieją fascynujące pradawne rysunki. Poznamy artystów ludowych mieszkających w tych okolicach oraz zwykłych mieszkańców tej krainy. Można będzie kupić u nich ich wyroby.

Dzień 11 (15.07 – niedziela)
Powrót do Kyzył. Po drodze odpoczynek nad słonym jeziorem i kąpiel. Obiad zjemy nad jeziorem w tamtejszej restauracji.

Dzień 12 (16.07 – poniedziałek)
Wyjazd do hodowli reniferów a po drodze rzeki i jeziora północnej Tuwy.

Dzień 13 (17.07 – wtorek)
Spędzamy dzień w tajdze lub w Kyzył.

Dzień 14 (18.07 – środa)
Wyjazd do Abakanu.

Dzień 15 (19.07 – czwartek)
Zwiedzamy miasto i kupujemy pamiątki. Przygotowanie do powrotu do kraju.

Dzień 16 (20.07 – piątek)
09.50 wylot z Abakanu, 10.40, przylot do Moskwy
Dla chętnych spacer po mieście – czas oczekiwania 7 godzin, wylot do Warszawy 18.05, przylot 19.10 W-wa Chopina

* program jest jedynie orientacyjny i w trakcie realizacji może ulec zmianie

Wrzesień, 01.09- 30.09, 4 tygodnie, defenderem
Polska: Warszawa, Siedlce, Biała Podlaska
Białoruś: Brześć, Mińsk
Rosja: Smoleńsk, Moskwa, Czelabińsk
Kazachstan: Astana, Ałmata
Kirgistan: Biszkek, Osh, Batken
Tadżykistan: Chodżent, Duszanbe, Kulab, Chorog, Ishkashem, Zong, Wrang, Langar, Alichur, Murghab,
Kirgistan: Osh, Karkara
Kazachstan: Szaryński Kanion, Altynemel, Ałmata, Kyzylorda, Turkiestan, Bajkonur, Mangystau- Aktau, Fort Szewczenko, Kanga, Atyrau
Rosja: Saratow, Woroneż, Kursk
Białoruś: Homel, Brześć
Polska: Biała Podlaska, Siedlce, Warszawa

Mapa dla dociekliwych